Svařování laserem bez přídavného materiálu

Zdlouhavé rovnání složitých svařenců? Dnes? Není potřeba!

Svařování pomocí technologií MIG, MAG, TIG a dalších je v dnešní době již zaběhlým standardem ve výrobě složitých svařenců, kdy při komplikovanějším výrobku musí rozpočet počítat i s opracováním do výsledné podoby. Broušení, leštění a hlavně rovnání tvarově složitých částí může zabrat běžně i více času než celý proces svařování. Ano, opracování v běžných případech trvá delší čas než samotné svařování!

svarovani-laserem-bez-pridavneho-materialu

Obrázek 1 – Detail rohového laserového svaru bez přídavného materiálu

Není to příliš drahé? Nelze to vyřešit jinak? Není metoda, kde množství vneseného tepla do okolního materiálu není tak vysoké a svařenec se nedeformuje?

Velká část svařenců – složitých tvarů – trpí na dilatace a tepelnou roztažnost materiálu, kdy i týdny trvá metodika svařování tak, aby nebylo nutné velkou část procesu strávit pouze rovnáním.

Tendence průmyslu šetřit na závěrečných úpravách svařenců velmi nahrává využití již známé, ale ne stále naplno využívané technologie laserového svařování bez přídavného materiálu. Při této technologii tavíme díky vnesenému teplu pomocí laserového svazku pouze základní materiál a nevznikají nám tedy přebytky, které je následně nutné odstranit či upravit.

svarovani-laserem-bez-pridavneho-materialu1

Obrázek 2 – Detail povrchu průvaru hliníkového plechu

Že se laserem nedá svařovat moc materiálů? V dnešní době?
Opak je pravdou. Díky možnosti využití jak kontinuálního, tak pulzního provozu vláknového laseru, lze velmi efektivně svařovat od černých ocelí, nerezí, hliníku, mědi, mosazi, titanu až po drahé kovy jako je stříbro, zlato či platina.

Představte si svařovací proces, kdy obsluha upne požadované části do přípravku a po svaření jej pouze vyndá a přendá do čisticí lázně, hned do lakovny a ve stejné kvalitě. Před deseti lety to byl sen. Dnes je to praxí. Nejen velké automobilky mají možnost luxusu automatizovaného 3D bezkontaktního svařování. Dnes lze za velmi příznivé ceny vylepšit technologii i v menších podnicích, kdy je při velkých sériích potřeba pouze jeden člověk na odbavení celého procesu. Ano, laser je precizní technologie, která vyžaduje přesnost polotovarů, ale důraz na přípravu a výrobu série výrobků dáváte pouze jednou, a to při přípravě výroby. Díky robotickému laserovému svařování s přesností na 0.01 mm je to možné a výsledek mnohatisícových sérií tak stále stejný a bez rovnání.

Díky produktivitě procesu laserového svařování dnes stavíme na vrchol efektivity svařování, a to i díky zcela základním a standardním možnostem:

  • Dlouhá životnost – samotný laserový zdroj je téměř nezničitelný. Výdrž budicích diod, které lze snadno vyměnit je garantována na 100 000 hod a více!!!
  • Bezdotyková technologie, kdy odpadá potřeba brousit či měnit mechanické součásti
  • Tvarová složitost implementací průmyslových laserů a možnosti vedení přes optické vlákno láme limity
  • Vysoká opakovatelnost procesu je vždy zabezpečená polohovadlem. Samotný paprsek má kolem 50-300 um
  • Kvalita s ručním svařováním je zcela neporovnatelná
  • Paprsek laseru nikdy sám neuhne a neunaví se. Je stabilní!!!
  • Rychlost svařování je neúměrně vyšší. Svařování rychlostí až 100mm/sec!!!
  • Bezpečnost procesů – s respektováním všech bezpečnostních pokynů nebudete muset pravidelně řešit nepřesnosti a výpadky operátorů či časté úrazy poškození zraku a dýchací potíže
  • Proces je uzavřený tj. vysoká ekologičnost a nulová prašnost v prostředí výroby je tichým benefitem pro Vás

Naše společnost LASCAM Systems, s.r.o. Vám navrhne, připraví a doručí kompletní proces s implementací laserové technologie. Technologii a pracoviště Vám pouze nedodáme, ale bude i naší starostí Vaše vzdělávání, informování o novinkách a trendech ve Vaší oblasti průmyslu a hlavně Váš ekonomický provoz!

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.