Systémy pro laserové čištění.

LASCAM systems / Systémy pro laserové čištění

Systémy pro laserové čištění 

Čisticí lasery jsou jednou z nejklíčovějších technologií, kterou navrhujeme a upravujeme na míru dle potřeb našich zákazníků již od roku 2015. V CEE regionu jsme byli mezi prvními, kdo začal šířit osvětu v oblasti laserového čištění a stali jsme se kvalifikovanými průkopníky v jejich implementaci zejména v automobilovém a plastikářském průmyslu. Do roku 2020 jsme dodali již přes 30 zařízení pro čištění podkladových materiálů a vysoce specifické přípravy povrchů.​

Laserové čištění

Laserové čištění je inovativní a nadčasová technologie, která zajišťuje bezkontaktní odstranění nečistot a to bez poškození povrchu a tepelného ovlivnění základního podkladového materiálu. Technologie čištění je vysoce produktivní a zároveň certifikovaná jako ekologická s velmi nízkými provozními náklady. Nevyžaduje žádná další aditiva jako chemii, abraziva, vodu apod.

SROVNÁNÍ LASEROVÉ ČIŠTĚNÍ CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ MECHANICKÉ BROUŠENÍ SUCHÝ LED ULTRAZVUK
POŠKOZENÍ ZÁKLADNÍHO MATERIÁLU Ne Ano Ano Ne Ne
ÚČINNOST / SPOTŘEBA Vysoká / Napájení (jednotky kW), stlačený vzduch Nízká / Napájení (desítky kW), chemie​ Nízká / Abraziva, brusné kotouče, brusný kámen​ Střední / Pelety pevného CO2​ Střední / Speciální čisticí roztoky​
BEZPEČNOST PROSTŘEDÍ Nutnost odsávání. Žádné znečištění.​ Riziko chemické kontaminace.​ Prašné znečištění​. Žádné znečištění​. Žádné znečištění​.
INVESTICE​ Vysoké vstupní náklady. Velmi nízké provozní náklady.​ Vysoké vstupní a provozní náklady. Vysoké náklady na likvidaci použité chemie​. Průměrné vstupní náklady. Vysoké náklady na pracovní sílu.​ Průměrné vstupní náklady. Vysoké provozní náklady.​ Nízké vstupní náklady. Průměrné provozní náklady.​

V čem je SPYRE unikátní

OPTIKA NA MÍRU

Každý Spyre má tzv. homogenizovaný profil svazku, což v praxi znamená, že se jedná o rovnoměrné rozložení energie s požadovanou intenzitou v definované oblasti pro zabezpečení maximálního a požadovaného efektu čištění nebo texturace. To zaručuje homogenní očištění v celé ploše bez rizika poškození základního materiálu.

MODULACE PAPRSKU

Laserová zařízení SPYRE mají definovanou trajektorii svazku tak, aby docházelo k co nejefektivnějšímu překrývání spotů na začátku a konci trajektorie v závislosti na aplikaci, což zajišťuje rovnoměrné očištění bez přebalů na okrajích čištěné dráhy.

HI-END KOMPONENTY

Řešení je postaveno z kvalitních komponent od evropských dodavatelů – od LASERU, optiky až po řídící systém Siemens. Zařízení je pak kompletované ve výrobní hale LASCAM systems.

ROBUSTNÍ KONSTRUKCE

Všechny  lasery SPYRE disponují robustní konstrukcí s vysokou durabilitou určenou pro dlouhodobý provoz 24/7.  Šasi stroje jsou vždy navrhnuty na míru dílčím komponentám a periferiím použitým pro co nejlepší výsledek procesu a jeho stabilitu.

ZAMĚŘENO NA DETAIL

Všechny použité komponenty jsou maximálně zaměřené na detail aplikace pro co nejlepší výsledek a rychlost, neopomínaje co nejrychlejší návratnost investice.

INDUSTRY 4.0 A IoT

Všechny modely jsou připravené a otestované na využití plnohodnotného IoT od společnosti SIEMENS. Standardem je vzdálený přístup a prediktivní údržba (predictive maintainance) . V praxi je tak možné online sledovat využití stroje, provádět diagnostiku na dálku a předvídat eventuální poruchy.

VYSOKÁ ENERGIE PULZU

Všechny lasery SPYRE mají energii v pulzu v průměru 4-10x vyšší než většina dostupných modelů na trhu. V praxi to znamená, že například 500W verze SPYRE má srovnatelnou nebo vyšší účinnost než podobné lasery s výkonem 1000 W díky dvojitému zesílení v procesní optice. 

REGULACE TEPLOTY

Systémy SPYRE jsou vybaveny kompletní regulací teploty na všech kritických místech zařízení, kterých je od 8 do 19 a  kompletní senzorikou. Do kritických částí zařízení jde již provozní teplota kapaliny se stabilitou ± 1K a nemůže tedy dojít ke kondenzaci vlhkosti na důležitých komponentech.

Vybrané aplikace

PŘÍPRAVA PŘED LAKOVÁNÍM

Laser dokáže odstranit všechny vrstvy na podkladovém materiálu a zabezpečit vhodnou úpravu před lakováním pro zvýšení adheze barev, nátěrů a laků (např. před lakováním karoserií). Nejsou spotřebovávána abraziva, tím je eliminována ekonomicky náročná a neekologická likvidace odpadové chemie.

ODSTRANĚNÍ BAREV A LAKŮ

Laserové čištění je rychlé a účinné řešení pro odstranění kondenzátu (Primer) ze sušicích pecí, ve kterých je vytvrzován lak na karoserii vozidla po fázi lakování. Stěny pecí jsou potaženy nánosem kondenzátu, který se tvoří ve vzduchotechnice. Vlivem vysoké teploty se kondenzát usazuje a zapéká. Jeho odstranění je problematické (nelze použít tryskání ani chemie).

ÚPRAVA PŘED A PO SVAŘOVÁNÍ

Odmaštění povrchů před vytvářením spojů, pájením nebo svařováním.
Laserové čištění zajišťuje 100% odstranění mastnot a oxidů před svařováním zvyšuje kvalitu svárů (například pevnost či nižší poréznost). Tato technologie se dá také použít pro čištění již svařených dílů pro zvýšení adheze následných vrstev jako KLT  barev a nebo odbornou kontrolu spoje.

ÚDRŽBY
FOREM

Lasery přináší největší časovou úsporu v plastikářském a gumárenském průmyslu při čištění forem od separátorů a olejů. Využívají se pro čištění tlakové rzi dosedacích ploch (např. formy na pneumatiky), čištění kompozitních forem, hliníkových forem na PUR výrobu, forem z nerezové oceli, rovinné povrchy, ABS, PA, PP, PC, PMMA, atd.

Nahoru