Nový nástroj pro čistění v průmyslu

Hledání efektivních čisticích a preparačních technologií, které umožňují zvýšení produktivity, kvality povrchu nebo snižování vstupních nákladů na provoz, je již dlouho známým tématem. Všechny stávající technologie se sice neustále zlepšují, ale je tady jedna, která zavádí na trh skutečně jiný rozměr. Z hlediska úspory nákladů na provozní energie a spotřební materiály určuje laser zcela nový standard.

 

edfgObrázek 1- Princip laserového čistění

Modulární laserový systém CleanLASER představuje ekonomickou alternativu ke konvenčním čisticím technikám. LASER nevyžaduje žádná brusiva ani chemikálie, se kterými by bylo nutné patřičně zacházet, skladovat je a ekologicky likvidovat. Laserový systém je tak šetrný k životnímu prostředí a umožňuje čistit bez abraziv a zplodin.

jskljObrázek 2- Princip čištění povrchu laserem

Při čistění laserem jsou z povrchu odstraněna povrchová znečištění či povrchové vrstvy, kterých se v jiných případech zbavujeme i kombinací dvou či více metod. Při interakci laseru je z povrchu (většinou kovového) odstraněna i vrstva oxidů, což umožňuje vytvářet i přímé kovové spoje s dlouhodobou odolností.

Laserové čištění je tak přelomovou technologií. Hlavně ve smyslu poměru nákladů a kvality s vědecky prokazatelnou dlouhodobou stabilitou.

Aplikace kde můžeme laser využít:

• Příprava povrchu pro povrchovou úpravu
• Odmaštění oceli před vytvářením spojů
• Čištění a příprava hliníku pro dlouhodobé spoje
• Čištění a příprava hliníku pro pájení a sváření
• Selektivní odstranění antikorozních vrstev jako příprava pro sváření
• Konečná úprava svárů – odstranění zbarvení
• Strukturalizace a modifikace kovového povrchu
• Odstranění činidel z plastů a kompozitních součástí jako příprava pro natírání a spojování
• Odstraňování napařených vrstev po procesu pokovení

dciasObrázek 3- Makro povrchu po laserovém čistění svárů

Všechny systémy jsou navrženy pro stálý provoz s vysokou spolehlivostí bez nutnosti větší údržby. Účinný, ale přesto šetrný laserový svazek odstraňuje odolné výrobní zbytky, oxidy a mastnotu bez zvýšené hlučnosti, která je typická pro tradiční metody čištění. CleanLASER zabírá na podlaze malou plochu a využívá až 50m dlouhé flexibilní optické vlákno k vedení laserového svazku tam, kde ho potřebujete.

Pro adhezivní spojení se laserem zvláště dobře připravují hliník a hořčík, přičemž v závislosti na zvoleném výkonu laseru je možné dosahovat rychlosti čištění až 35 cm²/minutu. Všechny systémy CleanLASER je možné plně automatizovat nebo použít pro ruční opracování. Lasery nevyžadují prakticky žádnou údržbu a náklady na jejich provoz jsou překvapivě nízké.

wsf

Obrázek 4 – Srovnání reálných nákladů na provoz

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.