Průmyslové lasery a optické aplikace v obranném průmyslu

Minulý týden se zástupci společnosti LASCAM zúčastnili zasedání rady ředitelů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Hlavním tématem tohoto zasedání bylo propojení obranného průmyslu s vědou, vývojem a zapojení technologických firem.

Modernizace, automatizace, digitalizace prostupují všemi průmyslovými sektory. Výjimkou tedy není ani obranný a bezpečnostní průmysl, který vždy byl a je lídrem v technologických inovacích. Oproti civilnímu sektoru ovšem ještě není zcela pokryt přechodem na Průmysl 4.0 a ve výrobním procesu je velký potenciál ke zkvalitnění a zrychlení výroby. Hlavním důvodem naší účastí bylo prezentování našich schopností v oblasti výrobních inovací v oblasti laserů, optiky a strojového vidění. Jsme si vědomi, že na inovátorství a kvalitě produktů v obranném a bezpečnostním průmyslu závisí život a zdraví jejich uživatelů. Žádný policista nebo voják nechce, aby v kritické chvíli povolila například přezka držící neprůstřelnou vestu, povolil svár nebo se rozpadla optika na pušce atd.

IMG_7120
IMG_7128

LASCAM je jednou z technologických firem, která uskutečnila hned několik projektů v této oblasti. Nicméně prostor pro využití laserových a optických technologií je v obranném průmyslu mnohem větší.

Mezi možné využití našich technologií v obranném průmyslu patří:
  • Laserové svařování (např. plastových zásobníků do zbraní), gravírování, kalení a značení dílů na zbraně.
  • Laserové čištění rzi, olejů, barev a dalších nečistot ve výrobě nových komponentů nebo při restaurování/modernizaci techniky.
  • Laserový 3D tisk kovů na prototypové a malosériové díly.
  • Laserové navařování pro opravu hlavních dílů zbraňových systémů bojové techniky atd.
  • Optická kontrola vyrobených dílů: např. kontrola kvality/vad/poškození čoček optik, přítomnost dílů a jejich zasazení ve zbraních, značení, odměřování dílů/kvality zpracování (např. výroba munice) atd.
  • Speciální optické aplikace jako např. head-up display pro stíhací letouny, měřicí přístroje do satelitů a rentgeny.

Pro další informace o našich technologiích nás neváhejte kontaktovat.